Leczenie zaćmy w ramach i poza NFZ

Zaćma rejestracja +48 510 312 000

Czym jest zaćma?

Zaćma znana również z łacińskiego (łac. cataracta) jako katarakta to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia na soczewce oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku następuje u chorego.

Jakie są przyczyny powstania zaćmy?

Główną i najczęstszą przyczyną zaćmy jest proces starzenia się i jest to około 95% przypadków. U osób po czterdziestym roku życia soczewka traci swoją elastyczność, choroba rozwija się bezboleśnie na przestrzeni wielu lat. Zaćmą może zostać objęte zarówno jedno oko jak i obydwa, a poziom postępu choroby może być różny. Zaćma stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie (ok. 48%). Choroba występuje częściej u kobiet i u osób starszych po 60 roku życia. Prawie każda osoba po 70 roku życia w jakimś stopniu cierpi na zaćmę.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćmę rozpoznamy po tym, że widziany obraz staje się nieostry, można to porównać do patrzenia przez brudne okulary - żadne szkła nie są w stanie tego skorygować. Ponadto jasne kolory sprawiają wrażenie ciemnych. Chory na zaćmę lepiej widzi o zmierzchy oraz przy zachmurzonym niebie. Wraz z rozwojem choroby widzenie w nocy lub zacienionych miejscach jest niemożliwe. Zauważalne są również zaburzenia w ocenie odległości, szybkie męczenie oczu czy też podwójne widzenie.

Wraz z nasileniem zmętnienia soczewki można zauważyć zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały.

Jak wyleczyć zaćmę?

W jeden dzień podczas zabiegu, który średnio trwa około 20 minut!

Współczesne metody leczenia zaćmy mogą uwolnić chorych od ich przypadłości zaledwie w 20 minut, tyle średnio trwa operacja. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w trybie chirurgi jednego dnia. Pacjent od razu po operacji wraca do normalnego życia i zaczyna w pełni funkcjonować z wyraźnym widzeniem.

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej (fakoemulsyfikacja). Po dobie od zabiegu przeprowadzane jest badanie kontrolne ostrości wzroku. Wynikiem operacji jest znaczne polepszenie komfortu widzenia – wyraźny jasny obraz, prawidłowo rozróżnialne kolory odczuwalna poprawa ostrości widzenia.

Jak przygotować się do zabiegu?

 • Leki, które pacjent stosuje regularnie należy zażyć również w dniu operacji, chyba że lekarz zaleci inaczej.
 • Zabiegi usunięcia zaćmy w znieczuleniu miejscowym wymagają najwyższego stopnia higieny. Pacjenci z owrzodzeniem żylnym, kolostomią itp., muszą skonsultować zabieg również ze swoim lekarzem prowadzącym. Przed operacją należy przeprowadzić w domu dokładną higienę całego ciała, zabrać czyste ubrania i buty. Panie proszone są o przyjście w dniu operacji bez makijażu.
 • Należy spożyć lekkie śniadanie. Jeśli operacja wykonywana jest w godzinach popołudniowych nie należy pomijać obiadu.
 • W dniu wykonywania zabiegu pacjent spędzi w naszej klinice do 2 godzin na przygotowania przed operacją zaćmy.
 • Przygotowania przedoperacyjne obejmują także podanie kropli do oczu rozszerzających źrenice oraz znieczulających.
 • Przed zabiegiem na zaćmę pacjent ma możliwość porozmawiać z lekarzem, który odpowie na pytania i wyjaśni wszystkie wątpliwości.
 • Przed operacją pacjent zostaje przebadany w klinice. Podczas badania wykonywane są pomiary, dzięki którym możliwe jest wyznaczenie odpowiedniej wartości dioptrii soczewki wewnątrzgałkowej.

Co zabrać ze sobą na zabieg?

 • skierowanie na operację zaćmy od lekarza okulisty,
 • dowód osobisty,
 • listę stosowanych leków,
 • dotychczasowe okulary.

Często zadawane pytania

Zaufaj profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem!

Nasze specjalizacje

Leczenie zaćmy

Zaufaj doświadczonym profesjonalistom w zakresie leczenia zaćmy.

Dowiedz się więcej

Chirurgia jednego dnia

Zabiegi realizowane w zakresie: okulistyki, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyń, ortopedii, laryngologii oraz urologii.

Lista zabiegów

Poradnie

Zapraszamy Państwa do umawiania się na wizyty w specjalistycznych poradniach dostępnych w centrum medycznym OKO-MED.

Dostępne poradnie